Központi fűtés és hűtés +36 30 512 6772
Egy központi HVAC rendszer fűti vagy hűti otthonát úgy, hogy a légcsatornákon fűtött vagy hűtött levegőt vezet át. Bár ez a folyamat nagyon egyszerűnek tűnik, az otthonának a tökéletes hőmérsékletének az eléréséhez sok mindenre, sok különböző alkatrészre van szükség.
Hogyan működik a központi hűtés?
A klímaberendezések úgy működnek, hogy az otthonából elszívják a hőt és a páratartalmat, utána kiengedik a szabadba, hogy végül az otthoni hőmérsékletet csökkentsék. A folyamatnak a befejezéséhez a központi hűtőrendszer minden részének jól kell működnie.
Központi hűtőrendszer opciók
Legtöbbször a központi légkondicionálás osztott rendszerű klímaberendezést vagy hőszivattyút jelent, mind a kettő kültéri és beltéri egységgel is rendelkezik. A beltéri és kültéri egységek együtt dolgoznak a hideg levegő elosztásának az érdekében az otthonában lévő csatornarendszeren keresztül. Öt fő részből állnak együtt: termosztát, kültéri egység (tartalma: ventilátor, kondenzátor és kondenzátor tekercs), beltéri egység (tartalma: ventilátor és elpárologtató tekercs), rézcsövek, amik összekötik a kültéri-, beltéri egységeket, és az egész otthonban csővezetékek. Az osztott rendszerű váltóáram csak hűt, a hőszivattyú viszont megfordíthatja a hűtőközeg áramlását, hogy felmelegítse az otthont, így ez a folyamat fordítva működik.
Kültéri légkondicionáló:
az egész egység a házon kívül található, a házban nincs felszerelés. Levegőt szív ki a házból a visszatérő csatornán keresztül, lehűti, majd egy második csővezetéken, az úgynevezett bevezető csatornán keresztül visszajuttatja a házba (légkondicionáló vagy klímaberendezés).
Központi hűtési folyamat
A központi hűtés akkor indul el, ha a termosztát érzékeli, hogy az otthoni hőmérsékletet változtatni kell. Központi hűtés esetén a termosztát figyelmezteti a hűtőegységet, hogy a hőmérsékletnek csökkennie kell, így minden alkatrész egyszerre fog működni, hogy otthona elérje a kívánt hőmérsékletet. Miután a rendszerek megkapták a riasztást, a következő lépéseket teszik meg az otthonának a hűtésére:
1. Az AC beltéri részéből származó ventilátor a szobahőmérsékletű forró levegőt kivezeti az otthonából.
2. Ezt a levegőt kiszűrik, így a port, szöszöket, törmeléket eltávolítják
3. A szűrt, forró levegőt az elpárologtatónak a tekercsére átfújják, amely a légkondicionáló azon része, ami megtelik folyékony hűtőközeggel. Az elpárologtató tekercs felveszi a levegőnek a hőjét, ami gázzá alakítja a hűtőközeget.
4. Az újonnan lehűtött levegőt csatornákon keresztül visszapumpálják az otthonába.
5. Amíg az otthonába ez a hűvös levegő bekerül, a nemrégen felszívódott hőnek is szüksége van egy helyre, ahová eljuthat. Így a felmelegített, gáznemű hűtőközeg egy rézcsövön keresztül jut el a légkondicionálónak a kültéri részébe.
6. A hűtőközeget a kompresszorba helyezik, ami nyomás alá helyezi a gázt és a kondenzátornak a tekercsébe küldi.
7. A kondenzátor tekercs kiadja a hűtőközegből azt a hőt, ami előzőleg az otthonában volt, és visszafordítja folyadékká.
8. A folyamat újra kezdődik.
Hogyan működik a központi fűtés
A központi fűtési rendszerek ugyanúgy működhetnek, mint a központi hűtőrendszerek úgy, hogy levegőt mozgatnak, hogy az otthoni hőmérsékletet megváltoztassák. A meleg levegő kivezetése helyett, a központi fűtési rendszerek meleg levegőt mozgatnak be, hogy a kívánt hőmérsékletet elérjék otthonában. (Ne feledje, ez nem mindig van így. A központi fűtési rendszerek típusától függően, előfordulhat, hogy a HVAC-készüléke valóban saját hőt termel.)
Központi fűtési rendszer opciók
A központi fűtés rendszereknél kettő fő lehetőség van: hőszivattyúk és kazánok.
Központi fűtés folyamat
Mindegyik ugyanúgy indul, mint a központi hűtési folyamatok: egy termosztát regisztrálja a hőmérsékletet, és elindítja a HVAC rendszert.
A hőszivattyúk azonos alkatrészekkel rendelkeznek, mint az osztott rendszerű klímaberendezések, és ugyanúgy működnek, amikor hűtésre van szükségük. Ha a hőmérséklet csökken, és a hőszivattyúnak hőt kell szolgáltatnia, akkor a folyamat lényegében megfordul. Amint a hőszivattyú regisztrálja a funkcióváltást, a kültéri egységben lévő irányváltó szelep elindul. Ez lehetővé teszi, hogy a hőszivattyú felszívja a hőenergiát a külső levegőből, és átadja a lakásba, hogy felmelegítse, ahelyett, hogy hőt venne ki az otthonból, és hűtene. Az irányváltó szelephez soha nem kell hozzányúlnia a tulajdonosnak, a hőszivattyú tudja önállóan kapcsolni a funkciókat!
A kazánok viszont teljesen másként működnek, mint a többi HVAC-termék. Míg a termosztát továbbra is elindítja a fűtési folyamatot, minden kazán hőt termel földgázból, elektromos áramból vagy fűtőolaj-forrásból, például propánból. Az egység típusától függően az üzemanyagforrás kültéri egységben vagy a föld alatt is elhelyezhető, de mind a kettő egy csövön keresztül csatlakozik az otthonához.
Az üzemanyagforrásnak a csatlakoztatása után a kazán az alábbi lépéseket követi a hőmérsékletnek az emeléséhez:
1. Az üzemanyag a csövön keresztül a kazánba érkezik és meggyújtja a kazán égőjét.
2. Az otthonából érkező hideg levegőt a kazánnak a hőcserélőjében lévő tüzelőanyag melegíti fel.
3. Az égésből származó kipufogógázt egy szellőzőnyíláson keresztül vezetik ki a kazánból.
4. A kazánban található ventilátor az újonnan felmelegedett levegőt az otthonában lévő különböző csatornákon keresztül vezeti.
5. A visszatérő csatornákon keresztül több hideg levegő áramlik az otthonából a kazánba.
6. A folyamat addig ismétlődik, amíg az otthona fel nem melegszik, ekkor a tüzelőanyag kikapcsol, és a hőtermelést leállítja a kazán.
Hűtés-, fűtésszerelés vállalása elsősorban Érden és vonzáskörzetében, de igény szerint egész Magyarországon is dolgozunk.